• ECOAG SP. Z O.O. WAŁY PIASTOWSKIE 1 80-958 GDAŃSK

DOTACJA 5000 złotych oraz ulga podatkowa do montażu instalacji fotowoltaicznej.

Podwyżki cen energii elektrycznej są już oficjalnie ogłoszone. W jaki sposób spowodować by nie odczuć tych rosnących kosztów, a wręcz się z nich ucieszyć? Odpowiedź jest prosta – Fotowoltaika! To nowoczesna instalacja do wytwarzania w ekologiczny sposób energii elektrycznej, a wszystko to dzięki zamontowanym modułom fotowoltaicznym, które przetwarzają promieniowanie słoneczne w darmowy prąd elektryczny dla naszego domu.

W Polsce z roku na rok zostaje przyłączonych do sieci coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. Rok 2019 jest wyjątkowy dla rynku instalacji PV z wielu powodów. W instalacje fotowoltaiczne głównie inwestują osoby prywatne, które chcę realnie zmniejszyć wysokość rachunków za energie elektryczną, ale z tego samego powodu w tego typu instalacje inwestują także firmy, których jeszcze dotkliwiej obejmują rosnące koszty za prąd. Już w sierpniu 2019 roku wiemy, że ten rok jest kolejnym z kolei, w którym został pobity rekord mocy zamontowanych instalacji fotowoltaicznych w Polsce w porównaniu do zeszłych lat. Jest to motywowane nie tylko przez coraz większa popularność tego typu instalacji oraz poszerzającej się świadomości w społeczeństwie o odnawialnych źródłach energii. Jest to także spowodowane bardzo prężenie rozwijającym się rynkiem oraz coraz większą ilością możliwości wsparcia finansowego tego typu inwestycji co w przypadku instalacji osób prywatnych, owocuje znacznym skróceniem okresu zwrotu kosztów.

Wiele osób oraz firm w Polsce zainwestowało już w taką instalacje i są bardzo zadowoleni. Coraz więcej osób zgłębia się w temat i zaczyna interesować się fotowoltaiką bo jest to przyszłość niezależności energetycznej gospodarstw domowych – mówi instalator z firmy EcoAG, projektującej i realizującej takie instalacje w całej Polsce. Ogniwa można montować zarówno na dachu jak i na poziomie gruntu. Przygotowanie inwestycji i budowa instalacji przez doświadczonych instalatorów jest bez problemowa i zajmuje tylko kilka dni.

A trochę konkretniej, przykład instalacji fotowoltaicznej dla domku jednorodzinnego:
– Moc instalacji 4 kWp, cena ok 18800 zł.;
– Zużycie, zapotrzebowanie roczne energii elektrycznej 4000 kWh;
– Produkcja energii elektrycznej w skali roku to minimum 4000 kWh/rok;
– Koszt energii przy dzisiejszych stawkach to około 65gr brutto.

Nie uwzględniając nadchodzących znacznych podwyżek cen energii elektrycznej mamy ok. 2600 złotych oszczędności rocznie, które przekładają się nam na zwrot kosztów inwestycji.
Po odliczeniu 18% ulgi podatkowej, tzw. ulgi termomodernizacyjnej (od 1 stycznia 2019 roku istnieje możliwość odliczenia kosztów poniesionych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej od podatku dochodowego – 53 000zł to maksymalna kwota do odliczenia) zwrot z inwestycji będzie w niespełna 6 lat, dając w dalszym 20 letnim okresie użytkowania instalacji duże kilkudziesięciotysięczne oszczędności ekonomiczne i ekologiczne, chroniąc również tym samym środowisko naturalne. Lecz ulga termomodernizacyjna to nie koniec skracania czasu zwrotu oraz zmniejszania realnych, poniesionych kosztów, gdyż od 31 sierpnia br. uruchomiono nabór wniosków dotacyjnych do programu “Mój prąd” ogłoszony 23 lipca przez Premiera Mateusza Morawieckiego. Koordynatorem projektu będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program zakłada możliwość otrzymania dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej w wysokości do 50% poniesionych kosztów, lecz nie więcej niż 5000zł co w praktyce oznacza, że zdecydowana większość ubiegających się o dofinansowanie otrzyma maksymalną kwotę.

W jaki sposób te 5000+ wpływa na okres zwrotu inwestycji?

Odliczając 5000 złotych od poniesionych kosztów wraz z wykorzystaniem ulgi termomodernizacyjnej czas po jakim nam się zwróci inwestycja to ok. 4 lata! Czyli 5000 zł to zwrot szybszy o niecałe 2 lata biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny energii elektrycznej.

Warunki jakie trzeba spełnić, aby dostać to dofinansowanie są banalnie proste. Wystarczy zrealizować inwestycję z profesjonalną firmą, która pomaga dopełnić związane z tym formalności. EcoAG przygotuje dokumenty i pomoże we wszystkich formalnościach z Zakładem Energetycznym oraz dotacja z NFOŚiGW.

Po latach niepewności spełniły się oczekiwania tysięcy osób zainteresowanych produkcją własnej energii. Budowa własnej elektrowni słonecznej stała się bardzo dobrą, bezpieczną i stabilną inwestycją pozwalającą zredukować koszty zakupu energii do domu. Warto wspomnieć, że wyłącznie energię elektryczną możemy wyprodukować w swoim domu w przeciwieństwie do innych źródeł energii takich węgiel, gaz czy olej opałowy, których koszty stale rosną, a musimy je ponosić dla zapewnienia podgrzania ciepłej wody użytkowej bądź ogrzewania. Dzięki wyprodukowanej własnej energii elektrycznej przy pomocy odpowiednich grzałek lub pomp ciepła z powodzeniem można zrealizować powyższe zadania. Oddawana nadwyżka energii wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną w lecie lub w ciągu dnia może być odebrana w nocy lub w zimie z zastosowaniem tzw. systemu opustów.

Od września tego roku najnowsza nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) pozwala także małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) rozliczania się na zasadach prosumenckich przez co instalacje PV stają się dla nich równie atrakcyjne jak dla odbiorców prywatnych!

Opłaty za prąd drastycznie zmaleją a pieniądze pozostaną w portfelu i będzie można je wydać na coś innego – czyż to nie rewelacja? Warto skorzystać z takiej możliwości jaką daje fotowoltaika. Posiadając taka instalację podwyżki cen za energie elektryczną już nas nie dotyczą, a wręcz możemy czerpać z tego korzyść, gdyż czas zwrócenia się inwestycji nam będzie tylko maleć. Dbajmy o środowisko, uczmy nasze dzieci od najmłodszych lat, że inwestowanie w nowe, czyste technologie i rozwiązania, a niewątpliwie fotowoltaikę możemy do takich zaliczyć, przynosi niewymierne korzyści, ma sens i jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi oraz dla naszej planety. Naprawdę trzeba niewiele. Wystarczy słońce i moduły, a w domu będzie ekologiczna energia elektryczna!

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę? Biorąc pod uwagę szereg korzyści płynących z posiadania takiej instalacji jest to świetna drogą, aby stać się coraz bardziej ekologicznym, a jednocześnie poprawić domowe finanse. Po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do domowej instalacji elektrycznej, inwestor będzie miał możliwość obniżenia swojego rachunku za energię elektryczną praktycznie do zera – zakładając, iż instalacja zostanie optymalnie zaprojektowana, pozostaną do zapłaty tylko opłaty abonamentowe! To łatwe. Dzięki nowelizacji prawa energetycznego podłączenie do sieci następuje na zgłoszenie do zakładu energetycznego – bez kosztów po stronie zgłaszającego.

Zadzwoń, porozmawiaj i umów się na spotkanie z naszym doradcą – telefon 725 790 090
www.ecoag.pl.

Źródło: https://kartuzy.info/artykul/dotacja-5000-zlotych/793253